• اخبار

آئین گرامیداشت روز ملی فردوسی در شهرک زیاران آبیک برگزار شد.

آئین گرامیداشت روز ملی فردوسی در شهرک  زیاران آبیک  برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان قزوین، عصر جمعه گرامیداشت روز ملی فردوسی با حضور محمد علیمحمدی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبیک، زلیخایی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان البرز، شفیعی مسئول انجمن ادبی کلمه البرز، علی نجاران فرمانده حوزه مقاومت بسیج، اعضای شورای و هنرمندان و فرهنگ دوستان و اهالی روستای زیاران در سالن ورزشی شهدای زیاران برگزار شد.

این مراسم با نمایش هنر نقالی، شاهنامه خوانی و اجرای موسیقی سنتی توسط هنر جویان خانم و آقای روستای زیاران برگزار شد.

محمد علیمحمدی در ابتدای این مراسم بزرگداشت روز ملی فردوسی را حرکتی ارزشمند در جهت اعتلای حوزه فرهنگ عنوان کرد و فردوسی را شاعر و حکیمی بزرگ که در تمام دنیا شناخته شده است معرفی کرد.

وی اظهار کرد: در شاهنامه فردوسی بردباری، هنر و هنرمندی، بردباری، خرد و خردمندی، دادگری، محبت، راستی و درستی، پایداری و استواری و دانش‌اندوزی موج می‌زند و از قوی‌ترین مقوله‌هایی است که در شاهنامه به آن اشاره شده است.

وی افزود: اگر به مقوله‌های موجود در شاهنامه فردوسی توجه کنیم به این درک می‌رسیم که می‌توان به تأسی از این مقوله‌ها و کسب راهکار و راه حل مناسب بسیاری از مشکلات و نقص‌های فرهنگی در زندگی صنعتی و روزمره امروزی را رفع کرد.

این مسئول ادامه داد: شاهنامه جزو گنجینه‌هایی است که اسناد آن را داریم که موجود است ولی به آن رجوع نمی‌کنیم چراکه اگر به آن رجوع کنیم دریای بیکران پند و اندرز است که می‌تواند خلأهای فرهنگی و مشکلات و معضلات مبتلا به جامعه را با پند و اندرزهای موجود در شاهنامه رفع و جبران کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبیک تصریح کرد: فردوسی شاعر گرانقدری است که مطالعه شاهنامه شاهکار به جا مانده از وی باید در جامعه ترویج یابد.

علی‌محمدی اضافه کرد: آیین بزرگداشت روز ملی فردوسی با هدف آشنایی نسل جوان و شناساندن این شاعر پارسی‌زبان برگزار شده است که یک ماه پیش برگزاری این آیین از سوی شورای اسلامی روستای زیاران مطرح شد و با توجه به استعدادها و ظرفیت‌های منطقه زیاران با برگزاری این آیین موافقت شد و امروز برگزار شد.

این مسئول افزود: شاهنامه فردوسی سرشار از گنجینه‌های فناناپذیر پند و اندرز است که در زوایای زندگی فردی و اجتماعي امروزی افراد جامعه کاربرد دارد.

وی با تأکید بر توسعه هنر و فرهنگ در روستای زیاران اظهار داشت: روستای زیاران استعدادهای بسیار زیادی در حوزه هنر و فرهنگ دارد و امیدواریم با افتتاح خانه فرهنگ زیاران زمینه فعالیتهای هنری بیش از گذشته در این خطه فراهم گردد.

پخش کلیپ نقالی‌خوانی توسط گروه هفت خوان به مرشدی مرحوم ترابی، اجرای موسیقی زنده توسط گروه نوا از گروه موسیقی روستای زیاران، شاهنامه‌خوانی، قرائت شعر با گویش زیارانی از سوی شعرای این روستا از برنامه‌هایی بود که در آیین بزرگداشت روز ملی فردوسی اجرا شد.

سپس کامیار میررضوی فردوسی پژوه و حافظ شناس در ادامه به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: ابوالقاسم فردوسی در سال 329 هجری قمری در توس خراسان متولد شد، در این شهر زیست و در سال 411 هجری قمری در این شهر وفات یافت.

وی افزود: طبق متون، فردوسی دهقان‌زاده بود و از ایام کودکی و نوجوانی علاقه بسیار به پژوهش داشت و زبان دری و عربی را هم فرا گرفت ولی در اشعار خود از کلماتی که ریشه عربی داشت پرهیز کرده و زبان پارسی را حفظ کرد.

این فردوسی‌پژوه ادامه داد: اشعار شاهنامه عکس اشعار شعرای دیگر که بزمی و عیش و شادی است، رزمی، جنگی و حماسی است که فردوسی در سن 80 سالگی سرودن شاهنامه را به اتمام می‌رساند.

میررضوی بیان کرد: در سن 30 سالگی فردوسی، حکومت سامانیان فروپاشید و سلطان محمود غزنوی بر ایران تسلط یافته و به قدرت رسید که در این زمان باقی‌مانده آل‌زیار به دامنه‌های جنوبی البرز آمدند و سکونت یافتند و این روستا نام زیاران به خود گرفت.

وی اضافه کرد: زمانی که سرودن شاهنامه به پایان رسید فردوسی تصمیم گرفت آن را به سلطان محمود غزنوی هدیه کند که این سلطان هیچ توجهی به آن نکرد و پس از مرگ این شاعر به دلیل شیعه بودن فردوسی، حاکم طبرستان وی را در باغ خود در توس به خاک سپرد که استاد مجتبی مینوی نیز مذهب فردوسی را شیعه عنوان کرده است.

این فردوسی‌پژوه تصریح کرد: شاهنامه فردوسی حدود یک هزار بیت است که در آن داستان‌های ایران باستان در قالب شعر سروده شده است.

میررضوی اضافه کرد: فردوسی با سرودن و خلق حماسی اشعار شاهنامه به بهترین نحو ممکن فرهنگ و آیین ایرانی را به هم پیوند زد و عجین کرد.

وی ادامه داد: فردوسی در شاهنامه خزانه لغات و واژگان و گنجینه ادب فارسی را با هم جمع کرد و به فرهنگ و تمدن ایران باستان رونق بخشید و اگر شاهنامه فردوسی نبود امروز هیچ اثر پارسی را نداشتیم چراکه فردوسی در دوران طوفان تاریخ و زمان خود بسیاری از عناصر ادبی را احیا کرد.

این فردوسی‌پژوه به بازخوانی حکایت هفت خوان رستم پرداخت و اذعان کرد: امروز در جامعه از گذشتن از هفت خوان رستم بسیار استفاده می‌شود ولی باید دانست که هفت خوان رستم چیست و در زندگی روزمره چه کاربردی دارد.

میررضوی افزود: در اشعار فردوسی زوایای شیعه بودن نمود دارد که می‌توان به شعر «منم بنده اهل بیت نبی، ستاینده و خاک پای وصی»، «محمد بدو اندرون با علی، همان اهل بیت نبی و ولی» اشاره کرد و در جای دیگر «بر این زادم و هم بر این بگذرم، چنان دان که خاک پی حیدرم» را سروده است.

وی ادامه داد: در حکایت هفت خوان رستم رازها و معناهایی وجود دارد و به ما می‌آموزد که نیک‌اندیشی شعار دین اسلامی است، بدی‌ها و پلیدی‌ها را باید پاک کرد؛ توکل کردن بر خدا و شجاعت، غفلت نکردن و راستی و صداقت از دیگر درس‌های این حکایت است.

میررضوی یادآور شد: از جمله حکایت‌های فردوسی می‌توان به هوشنگ، جمشید، فریدون، رستم و سهراب، کیخسرو و افراسیاب، بیژن و منیژه و سیاوش اشاره کرد.

در ادامه مراسم هنرمندان زیاران به اجرای موسیقی پرداختند و در ابتدا آرش کشاورز زیارانی، مرتضی نجفی زیارانی، مریم و سیما نجفی، پارسا فلاح، کسرا نجفی زیارانی، علی فلاح از هنرجویانی بودن که با تکنوازی و دونوازی بسیار زیبای خود حاضران را به وجد آوردند.

نکته جالب توجه تکنوازیهای هنر جویان خردسال در این مراسم بود که اجرای آنها با تشویق های مکرر مردم مواجه می شد.

در ادامه گروه نوا که اعضای آن را عباس نوچه فلاح، رضا فلاح، آرش کشاورز زیارانی، مرتضی نجفی زیارانی، هادی اکبرفلاح، محمد نوچه فلاح و هادی زارعان زیارانی را تشکیل می دادند قطعه های زیبایی را به اجرا درآوردند و بارها مورد تشویق مردم قرار گرفتند و گفتنی است که همگی آنها از هنرمندان بومی روستای زیاران هستند.

در پایان آیین بزرگداشت ملی فردوسی  از رستم فلاح و عبداله بهرامی و مریم کشاورز از نویسندگان برجسته روستای زیاران و سه تن از شعرای روستای زیاران و نیز دست‌اندرکاران برپایی آیین بزرگداشت ملی فردوسی با اهدای لوح و هدایایی تجلیل شد

 

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۴:۱۱
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500