اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین: توجه به شرایط و ابزارهای نوین، جذابیت و خلاقیت در انجام امور فرهنگی بسیار مهم است و سبب جذب جوانان و نوجوانان به این حوزه می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین: توجه به شرایط و ابزارهای نوین، جذابیت و خلاقیت در انجام امور فرهنگی بسیار مهم است و سبب جذب جوانان و نوجوانان به این حوزه می‌شود
محمدحسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در دور دوم سفرهای شهرستانی خود، با حضور در شورای فرهنگ عمومی شهر آبگرم بیان داشت: داشتن نگاه های ایجابی به جای نگاه سلبی، توجه به شرایط و ابزارهای نوین، جذابیت و خلاقیت در انجام امور فرهنگی بسیار مهم است و سبب جذب جوانان و نوجوانان به این حوزه می‌شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و دهه ولایت عنوان کرد: بحث فرهنگ بحث بسیار مهم، پیچیده، گسترده و زیربنایی است و همواره مورد تاکید همگان بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین ادامه داد: حوزه فرهنگ در زمینه های مختلف واقعاً مظلوم واقع شده است و از بودجه های ناچیزی برخوردار است.

وی گفت: همانطور که می‌دانیم فرهنگ یک بحث ریشه‌ای است ولی متاسفانه هیچ گاه در اولویت ها قرار نگرفته است و حتی در بحث توسعه نیز هیچگاه دقت و توجه لازم به توسعه فرهنگی نشده است در حالیکه برای رسیدن به توسعه همه جانبه، در درجه اول باید توسعه فرهنگی را مبنا قرار دهیم.

وی با اشاره به اهمیت تاکیدات مقام معظم رهبری در بحث فرهنگ گفت: ما باید این تاکیدات را سرلوحه کار خود قرار دهیم چراکه حوزه فرهنگ حوزه ای تخصصی است و یکی از بلاهای حوزه فرهنگ ورود غیرکارشناسانه به این حوزه است که آسیب بسیار جدی به این حوزه وارد کرده است.

وی ادامه داد: نگاه فرهنگی یک نگاه بسیار عمیقی است و ما باید همه جوانب حوزه های فرهنگی را مد نظر قرار دهیم و سطحی نگری در حوزه‌های فرهنگی سبب می‌شود رغبت جوانان و نوجوانان ما به این حوزه  بسیار کم شود.

وی افزود: همه ما مسئولان در حوزه فرهنگ، دخیل و شریک هستیم و همه باید همگام با یکدیگر گام برداریم و فلسفه و مبنای تشکیل شورای فرهنگ عمومی نیز همین می باشد.

اسماعیلی گفت: شورای فرهنگ عمومی در واقع ستاد فرماندهی فرهنگی در هر شهر، منطقه و هر شهرستان می باشد و همه تصمیمات فرهنگی باید در این شورا گرفته شود؛ این شورا یکی از ارکان مهم هر منطقه و هر بخش است و امام جمعه هر منطقه رئیس شورای فرهنگی آن است و در این شورا همه دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی باید بتوانند در کنار یکدیگر به هم افزایی فرهنگی پرداخته و از کارهای جزیره ای در حوزه فرهنگ بپرهیزند.

این مقام مسئول درخصوص توجه به شاخص های فرهنگ بومی و محلی بیان داشت: شورای فرهنگ عمومی هر منطقه باید تمام ظرفیت ها، اولویت ها و مشکلات فرهنگی آن منطقه را احصا کرده و اهداف فرهنگی مدنظر را مشخص کند و برای رسیدن به آن اهداف برنامه ریزی های لازم را داشته باشد

اسماعیلی گفت: باید از ظرفیت ها و فرصت های موجود در هر منطقه، در جهت رفع مشکلات آن منطقه قدم برداریم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین بیان داشت: شاخص های فرهنگ عمومی بسیار گسترده است و باید به صورت همه جانبه به این شاخص ها توجه کرد و در همه این شاخص ها برنامه داشت و برای رسیدن به اهداف فرهنگی منطقه  برنامه ریزی کرد.

وی تشریح کرد: همه مراکز و ارکان فرهنگی همچون مساجد، کانون های فرهنگی، نمازهای جمعه و جماعات ، مدارس، بسیج، حوزه های علمیه، سازمان تبلیغات، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و ...  باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند  و در شورای فرهنگ عمومی در قالب کمیته های تخصصی، مشکلات خاص فرهنگی منطقه را بررسی و برطرف سازند.

وی اظهار داشت: جلسات شورای فرهنگ عمومی باید با دستور جلسات مشخص برگزار و خروجی مشخصی داشته باشد و نتایج آن در جامعه ملموس باشد..

اسماعیلی یاداور شد: باید نگاهمان به مناسبت های فرهنگی در طول سال نگاهی فرهنگی و جامع باشد و در واقع مناسبتها و شئونات فرهنگی یک فرصت است که ما باید بتوانیم از این فرصتها نهایت استفاده را ببریم.

این مقام مسئول تاکید کرد: داشتن نگاه های ایجابی به جای نگاه سلبی، توجه به شرایط و ابزارهای نوین، جذابیت و خلاقیت در انجام امور فرهنگی بسیار مهم است و سبب جذب جوانان و نوجوانان  به این حوزه می‌شود..

وی با در پیش رو بودن ایام محرم و شیطنت برخی معاندین در ایجاد دو گانه ساختگی عزاداری و مقدسات و بهداشت و چارچوب های علمی بیان داشت: ما باید کار فرهنگی کرده و اعلام کنیم در عین اینکه ما به چارچوب های علمی و بهداشتی  پایبند هستیم برنامه های فرهنگی و مناسبت های دینی و مذهبی مان را اجرا می کنیم و در این مسیر ملاک عمل مان فرمایشات رهبری است..

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار داشت: باید بتوان از ظرفیت های فرهنگی شهر آبگرم همچون خانه فرهنگ آبگرم نهایت استفاده را برد ؛ همچنین می‌توان طرح روستاهای دوستدار کتاب را در شهرستان آوج به طور ویژه اجرا کرد و در آن کاروان های شادی همراه با سرودخوانی برپا نمود و البته ما نیز در اجرای این برنامه های فرهنگی در کنار شما بوده و حمایتگرتان خواهیم بود.

وی در پایان ابراز امیدواری نمود با پیگیری ها مستمر و برگزاری منظم جلسات شورای فرهنگ عمومی در شهر آبگرم، شاهد ارتقای جایگاه فرهنگی این شهر باشیم و بتوانیم حداقل بخشی از دینی که در حوزه های فرهنگی، دینی و اعتقادی داریم را ادا کنیم.

اس2

سپس حجت الاسلام والمسلمین مسلمین صالحی امام جمعه آبگرم در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان ضمن تبریک اعیاد غدیر و قربان بیان داشت:  ما مسئولان باید با کمک یکدیگر و همکاری با هم در خصوص فرهنگ سازی غدیر تلاش کنیم.

وی با اشاره دشواری زندگی در شرایط کرونایی تاکید داشت: باید پروتکل های بهداشتی را رعایت و از ماسک استفاده کنیم و در این راستا صدا و سیما، تبلیغات و فرهنگ‌سازی رسانه‌ای توانسته است به خوبی عمل کند و مردم را مجاب به رعایت مسائل بهداشتی نماید.

حجت الاسلام والمسلمین صالحی در ادامه بااشاره به وجوب حفظ حدیث غدیر توسط مردم و خواندن خطبه غدیر ، بزرگداشت این عید بزرگ و  زنده نگه داشتن حادثه و مکتب غدیر را از وظایف دینی مسلمان برشمردند.

 وی ادامه داد: در دوران اهل بیت مردم سنت هایی را همچون اطعام، جشن های خانوادگی ، هدیه دادن، عقد اخوت و... در ایام عید غدیر انجام می دادند که ما اکنون باید فرهنگسازی کرده و بتوانیم این سنت‌ها را احیا و حفظ کنیم

۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید