اخبار

نخستین دوره نشان ملی دبیرسیاقی در قزوین برگزار می‌شود

نخستین دوره نشان ملی دبیرسیاقی در قزوین برگزار می‌شود
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین از برگزاری نخستین دوره نشان ملی دبیرسیاقی در سالجاری خبر داد و گفت: این برنامه در ۲ حوزه نظم و نثر شامل کتاب و رساله‌های دکتری برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین محمد رستمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این جشنواره  به میزبانی قزوین در راستای تجلیل از خدمات ارزنده فرهنگی و ادبی زنده‌یاد استاد دکتر سید محمد دبیر سیاقی و با هدف ارتقای زبان فارسی و تقدیر از پدید آورندگان آثار برجسته و بدیع علمی و پژوهشی در حوزه تصحیح  متون کهن فارسی است.

وی اظهار داشت: جشنواره نشان ملی دبیرسیاقی به صورت سالانه برگزار خواهد شد و به بهترین کتاب و یا رساله دکتری که در حوزه تصحیح متون نظم و نثر در کشور تولید شده باشد و  به برترین آثار تصحیح متون فارسی رساله نشان دبیر سیاقی و جایزه نقدی تعلق خواهد گرفت.

رستمی با بیان اینکه نشان ملی دبیر سیاقی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شده است ، افزود:  فراخوان نخستین دوره نشان ملی دبیر سیاقی بعد از جلسات کارشناسی متعددی که با اعضای هیات علمی برگزار گردیده نهایی شده و بزودی منتشر می‌شود و مهلت آثار تا ۱۰ بهمن ماه ۹۹ پیش بینی شده است.

این مسوول اضافه کرد: علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین مراجعه و یا با دبیرخانه این جشنواره با شماره تلفن ۰۲۸۳۳۶۹۱۳۹۲و ۳۳۶۹۱۴۰۴ تماس بگیرند.

 استاد دبیرسیاقی نزدیک به ۸۰ متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر کرده‌ است، که از میان آن‌ها می‌توان به "شاهنامه فردوسی"، "دیوان منوچهری"، "نزهه‌القلوب"، "فرهنگ سُروری و سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه" و تصحیح لغت فرس اسدی طوسی اشاره کرد.

۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید